Kayseri’den Yayılan Gerilim Tırmanıyor

Suriye’nin Kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu Türkiye’den giden araçlar ve Türkiye bayrağı yakıldı, tır şoförleri rehin alındı. Dış işlerinden provokasyon açıklaması gelirken Erdoğan’ın 2022 yılındaki Özgür Suriye Ordusu için Kuva-yi Milliye benzetmesi ve Türkiye’nin bu grupları desteklediği konuşması hatırlandı.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde ise Suriye Devlet Başkanı Esad ile ‘görüşebiliriz’ mesajları vermişti.

Kayseri’de başlayan ve bir çok kentte devam eden Suriyelilere yönelik yapılan saldırılar Suriye’deki olayların alevlenmesine sebep oldu.

Halktv.com.tr yazarı Mehmet Tezkan yaşanılan olaylarla ilgili Kayseri halkının Suriyelilere yönelik iten içe bir husumet belirttiğini açıklarken Suriye’deki bayrak yakma olayının sebeplerini sıraladı:

“ÖSO gidip Türk bayrağını yakmasaydı Kayseri’deki olaylar büyümeyecekti. Bunun iki sebebi olabilir biri; ‘Siz bizim oradaki vatandaşlarımıza saldırırsanız bizde burada sizin askerlerinize saldırırız’, diğeri ise Erdoğan’ın iki gün önce ‘Esad ile tatile çıkabiliriz’ söyleminden rahatsız olabilirler.”

“KIRMIZI ÇİZGİMİZ 100 BİN KİŞİYDİ”

Şam ve Ankara’nın yakınlaşmasının zor olduğunu belirten Tezkan, “Esad ve Erdoğan’ın yakınlaşması zor görünüyor. Esad her ne kadar mesajlar verse de o insanların Suriye’ye dönmemesi işlerine geliyor.

Suriyelilerin geri dönmesi Esad’ın işine gelmez. Öyle bir plansız ve açık politika izlendi ki, bizim kırmızı çizgimiz 100 bin kişiydi. Şimdi ise milyonlardan bahsediyoruz. Bir çok yere sıçradı olaylar, bunu provoke edecek çok insan da var. ” dedi.

“DÜN AKŞAM AKP-MHP SEÇMENİ SOKAĞA İNDİ”

Gazeteci İbrahim Kahveci ise sadece geçen hafta 2500 kaçak göçmen yakalandığını hatırlatarak şöyle söyledi:

“Düğmeye basan olayın oluşumuna sebep verendir. Biz sadece Suriyelilileri konuşuyoruz. Ama Yemen’den gelen, Afganistan’dan geleni konuşmuyoruz. Suriye’nin aşırı göç sorunu var. Sadece geçen hafta 2500 kaçak göçmen yakalanmış. Cumhurbaşkanı biz göçle büyüyeceğiz dedi şimdi muhalefeti suçluyor. Dün akşam AKP-MHP seçmeni sokağa indi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir